Určitě jste už slyšeli, že vám stačí umět 300 nebo 800 slov v cizím jazyce na to, abyste se domluvili. Je to pravda nebo jenom chytrý marketingový tah? Pojďme se podívat, jak to tedy doopravdy je.
Umět anglicky neznamená umět 100% gramatiky, 100% slovíček a mluvit bez chyb jako moderátor BBC. Určete realističtější cíl a hned si začnete studium více užívat.
Pro každého z nás totiž může spojení slov “umět anglicky”znamenat úplně něco jiného a záleží na našem cíli.
- Chcete se angličtině věnovat akademicky jako lingvista, tlumočník nebo překladatel?
Tak to znamená umět ji od A do Z. Ale pozor, angličtina má 171 000 slov, z nichž se 47 000 nepoužívá a běžný rodilý mluvčí má ve své aktivní slovní zásobě zhruba 17 000 slov. - Potřebujete angličtinu pro práci?
Měli byste ji umět do té míry, abyste v ní uměli automaticky komunikovat o problematice, která se týká vašeho oboru, ale nemusíte mluvit bezchybně. - A když se jen potřebujete domluvit a naučit se ji pro svůj dobrý pocit?
Stačí začít na 300 heslových slovech a pak jít výš. Zádrhel je v tom, že nejde o počet jednotlivých slov, ale o slovní rodiny.
Co je heslové slovo?
Heslové slovo je výraz s celým svým příbuzenstvem, např. dream, dreams, dreamy, dreamt, dreamed, dream-like nebo child, children, childish, childhood, childless atd..
Nenechte se tedy nalákat populárním marketingovým tvrzením, že vám stačí 800 nebo dokonce jenom 300 nejfrekventovanějších slov, abyste zvládli 85% angličtiny.
Realita totiž není tak jednoduchá.
- Každé heslové slovo má kolem sebe početnou rodinku a tím se nám počet slov pěkně znásobí – celá skupina se nazývá tzv. slovní rodina (anglicky lemmas).
- Naučit se nazpaměť jakýkoli počet slov samo o sobě nepřinese schopnost automaticky a plynule komunikovat. Každý jazyk totiž spočívá nejen ve slovech a gramatice, ale především ve skládání slov do vět, do frází a idiomů.
- Komunikace není pouze o tom, co chceme sdělit; je hlavně o schopnosti porozumět. Bez toho, abyste pohodlně rozuměli, co vám protistrana říká, prostě komunikovat nejde.
Takže nevěřte zjednodušeným tvrzením, které vám slibují rychlou a zdánlivě přímočarou cestu k úspěchu. Tyto zázračně zkratky staví na tom, že člověk je tvor líný a rád si za příslib “koláčů bez velké práce” připlatí.
Podívejte se na seznam 100 nejpoužívanějších slov v angličtině na konci této stránky a uvidíte, že velkou část tvoří gramatická slova jako I, you, not, a, the, have, does atd. a s těmi byste si asi moc nepopovídali :D. Ta, která neznáte se můžete doučit, ale pokud nejste úplný začátečník, tak se vsadím, že je znáte jak vlastní boty.
V každém kurzu angličtiny pro samouky Jazyko si osvojíte a uložíte do dlouhodobé aktivní paměti 300 slovíček, která si procvičíte v různých kontextech, abyste uměli nejen samotné slovo, ale i některé členy z jeho slovní rodiny. Proto naši studenti dělají pokroky, které sami cítí a mají z nich radost.
Nebo můžete zkusit test velikosti anglické slovní zásoby, který dali dohromady studenti a profesoři z Victoria University ve Wellingtonu. Na 140 otázkách zjistíte, kolik slovních rodin ovládáte.
Kolik rodin tedy opravdu potřebujeme?
Počet slov bude záležet na tom, k čemu angličtinu hodláte používat.
-
-
- Chcete pouze umět říct to, co si předem připravíte a nehodláte se s nikým domlouvat? Na to vám postačí 100 heslových slov.
- Stačí vám domluvit se na dovolené a v běžných, předvídatelných situacích a občasná improvizace rukama nohama je přijatelná? Stačí vám 300 – 500 heslových slov.
- Pro jednoduchou komunikaci na úrovni A2/B1 (středně pokročilí) vám postačí 800 až 1 000 heslových slov.
- Abyste uměli plynule komunikovat a uměli se třeba podívat na film v angličtině (úroveň B2 – pokročilí), tak se budete potřebovat naučit 3 000 – 5 000 heslových slov.
- No a na tu úroveň “rodiláka” do sebe musíte nasoukat více než 8000 heslových slov.
-
Umět anglicky určitě neznamená umět 100% gramatiky, 100% slovíček a mluvit bez chyb jako moderátor BBC. Určete realističtější cíl a hned si začnete studium více užívat. Ale nezapomeňte, že je lepší umět 2 000 užitečných slov než 8 000 těch, které v životě nepoužijete a které se nenaučíte a neprocvičíte v kontextu.
V každém kurzu angličtiny pro samouky Jazyko si osvojíte a uložíte do dlouhodobé aktivní paměti 300 praktických slovíček, která si procvičíte v různých kontextech, abyste uměli nejen samotné slovo, ale i některé členy z jeho slovní rodiny. Proto naši studenti dělají pokroky, které sami cítí a mají z nich radost.
100 nejpoužívanějších slov v angličtině
Nemam co k tomu dodat. Zabyvam se anglictinou uz roky. Roky je to muj pracovni jazyk ale stale se citim jako lama, i kdyz mam i statnici. Neni to hruza?
Ale pro Sonu tu mam jednu krasnou pisnicku. I kdyz to kdysi slozili Simon a Garfunkel, tato verze je uplne uchvatna. Tak ji sem prikladam.
https://www.youtube.com/watch?v=u9Dg-g7t2l4